Moja internetowa książka kucharska, dzięki niej zawsze i wszędzie mam dostęp do swoich ulubionych i sprawdzonych przepisów... nigdy nie zaleję ich kawą ani nie zniszczę.
Blog Kulinarny - rozwiązanie idealne!

31 października 2008

Poznajemy owoce egzotyczne - Kaki

Dziś tak jak tydzień temu postanowiliśmy zapoznać się z nowymi owocami, dostępnymi w naszych polskich sklepach, w nasze ręce wpadł m.in. owoc przypominający pomidora... żółtego pomidora :)
Owoc ten nazywa się Kaki (Hurma wschodnia, Hebanowiec wschodni)
Uprawiany jest w regionach klimatu subtropikalnego
Do Polski owoc ten sprowadzany jest we wrześniu i październiku z Hiszpanii i Francji, od lutego do kwietnia z Brazylii, od kwietnia do czerwca z Chile i Nowej Zelandii, od maja do lipca z Peru, od września do grudnia z Kalifornii i Florydy.
Dojrzały owoc ma skórkę żółto-pomarańczowa, na kielichu ewentualnie z zielonym przebarwieniem, jest miękki, ale nie za miękki, szklisty, słodki i soczysty.
Jadalny na surowo, bez skórki. Można dodawać do owocowych sałatek.
Przechowywanie do 2 dni w lodówce. Dojrzewa 2-3 dni w temperaturze pokojowej.

Owoc ten jest inny niż wszystkie, na pierwszy rzut oka myślałam, że ktoś się pomylił i położył pomidorki między owocami :)
W smaku słodki, nawet bardzo słodki, dla mojego Tomka smakuje trochę jak dynia.
Chyba więcej jak jeden nie dała bym rady zjeść na surowo... Jednak na 100% będzie idealny do sałatki owocowej, albo jakiegoś deseru i jeszcze kiedyś zagości w mojej kuchni :)


1 komentarz:

Luis pisze...

All that look just great.. :)

nham, nham.. :)

Big Kiss from Lisbon
Luis
lc_isf@hotmail.com

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails