Moja internetowa książka kucharska, dzięki niej zawsze i wszędzie mam dostęp do swoich ulubionych i sprawdzonych przepisów... nigdy nie zaleję ich kawą ani nie zniszczę.
Blog Kulinarny - rozwiązanie idealne!

21 grudnia 2012

Pakowanie prezentów :)

Zapewne znakomita większość z Was jest ciągle przed pakowaniem prezentów...
Ja od dwóch dni pakuję i wiążę i ozdabiam kupione upominki. Wychodzę bowiem z założenia, że nie tylko wnętrze powinno być atrakcyjne, również samo opakowanie powinno być prezentem i to już całkowicie przygotowanym przez nasze zdolne bardziej lub mnie rączki, tak aby pokazać obdarowanym jak nam na nich zależy, skoro poświęcamy nieraz nawet godzinę na zapakowanie jednego prezentu :)

Prezenty mają to do siebie, że mają przeróżne kształty a nie wszystko da się zapakować w kartonik...
 

Jednak jeśli mogę coś poradzić, jeśli prezent nie jest jakiś nietypowy warto sobie ułatwiż życie i w kartonik go zapakować, ponieważ po pierwsze obdarowywany nie wie od razu, że dostanie znów swetr w reniferki, lub skarpety, po drugie tak zapakowany prezent jest ładniejszy, po trzecie pudełeczko dużo łatwiej zawinąć w papier i dużo łatwiej przewiązać na nim wstążeczkę a całość wygląda schludnie i estetycznie, nawet gdy owijamy pudełko w papier śniadaniowy i przewiązujemy go zwykłym sznurkiem... ba takie opakowanie jest wręcz piękne jeśli dodamy do niego np. liść laurowy, gałązkę świerku, lub gałązkę z czerwonyą jarzębiną...

A co zrobić z butelką wina? Brzydka sklepowa torebka na butelki? Niekoniecznie wystarczy chwila cierpliwości i również butelki można pięknie ozdobić. U mnie nie są to może butelki (ale z powodzeniem rolki po ręczniku papierowym można by nimi zastąpić) jednak widać jak prosto można zapakować walcowate prezenty.

Pakując każdy prezent musimy pamiętać o tym aby na początku odpowiednio przyciąć papier... może banalne ale jednak, najlepiej rozwinąć więcej papieru niż nam potrzeba następnie układamy prezent na papierze i owijamy go papierem zostawiając min. 2-3 cm zapasu na tzw. zakładkę, reszte odcinamy i zostawiamy na następny prezent :)
W przypadku butelki lub innego walca przykładamy butelkę najpierw prostopadle do węższej krawędzi papieru i odcinamy z nadmiarem na jakieś pół butelki. Następnie na odciętym kawałku układamy butelkę i zawijamy z nadmiarem 2-3 cm i resztę odcinamy.
 
Przyklejamy taśmą klejącą brzeg papieru do butelki zostawiąjąc od spodu jakieś 3/4 promienia butelki oraz znacznie dłuższą część papieru od strony szjki.
 
Owijamy butelkę ciasno papierem i przyklejamy drugi brzeg najlepiej zrobić to kilkoma krótkimi kawałkami taśmy ponieważ dłuższe fragmenty mają tendencję żeby przyklejać się nie tak jak chcemy :)

 
Następnie bierzmy się za spodnią część opakowania i zaginamy ją do środka, najpier górną część w dół, następnie dół w górę powinny powstać dwa trójkąty które zaginamy do środka i łączymy taśmą. 
W ten sposób powstają zgrabne tuby. 
Górną krawędź zbieramy na wysokości tuż nad brzegiem walca (jak u mnie) lub w miejscu gdzie zaczyna się szyjka w przypadku butelki i przewiązujemy ciastno sznurkiem lub wstążką.
Do dekoracji możemy wykorzystać dosłownie wszystko bombki, wstążki, sznurki, gwiazdeczki z papieru, filcowe łańcuchy i co nam tylko fantazja podpowie.
Przy mocnowaniu tasiemek i sznureczków można sobie pomagać taśmą bezbarwną która utrzyma nam wszystko na miejscu.

         
 
 
 

Aby wykonać ładną wstążkę wystarczy przed zaciśnięciem węzełka ładnie wymodelować zwiasające ramiona jak i uszy kokardki po czym zaciskamy i powoli dopasowujemy wielkość uszek zaciskając i luzując aż kokarda ma według nas wyiary idealne :)
 
Etykietki do prezentów również można bardzo łatwo wykonać, wystarczy kawałek sztywnego papieru np. wizytówkowego, na lewej stronie rysujemy kształty... ja wykorzystałam owalny klocek mojej córeczki :) Wycinamy nożyczkami.
Następnie piszemy na prawej stronie imiona osób dla których mamy prezenty i gotowe...
Etykietki można przyklejać lub robimy dziurki dziutrkaczem i zawieszamy je na sznureczku (dobry pomysł przy dekoracji butelek). 
Kartony dużo łatwiej jest owinąć papierem, ale wstążeczki można wiązać na przeróżne sposoby... oto cztery moje propozycje, pierwsza niby klasyczna ale niebanalna wstążka nadaje uroku i świątecznego klimatu.

 
Etykietka jest przyklejona po bokach taśemki tak, że można swobodnie ją przesuwać pod etykietą.

 
Innym sposobem jest przewiącanie dwóch albo większej ilości wstążek w różnych kolorach pasujących do siebie.


 
 
Dość pracochłonnym jest taki typ wiązania...
Wykorzystałam tu aż 5 rodzajów wstążeczek, najpierw wiąrzemy dłuższe wstążeczki (ja sklejałam je z tyłu aby były płaskie). Natępnie krótrze wstążki przeplatamy na zmianę w tzw. koszyczek z dłuższymi wstążeczkami. Kolorowe wstążki skleiłam z tyłu natomiast białe zawiązałam z przodu tworząc ozdobne kokardki.
 
Tak zapakowane prezenty cieszą już w momencie wręczania obdarowanemu, myślę więc, że warto włożyć odrobinę wysiłku i pracy własnej aby zobaczyć radość w oczach ukochanych osób :)

1 komentarz:

Becia pisze...

jeju, jakie piękne! arcydzieło

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails